

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 6.8 V |
| Tolerance | 3 % |
| Length | 2.5 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 200 mW |
| Height | 1.05 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Impedance | 5 Ω |
| Output Current | 40 mA |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Zener Voltage | 6.8 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 20 mA |
| Reverse Current | 100 nA |
| Voltage Tolerance | 2.56 % |
| Zener Current | 100 nA |
| Schedule B | 8541100050 |
| Packaging | Reel |
| Forward Current | 10 mA |
| RoHS | Compliant |
Stock: 93
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10118
Ext.Price$0.10118
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10118 | $0.10118 |
| 10 | $0.05059 | $0.50590 |
| 50 | $0.04550 | $2.27500 |
| 100 | $0.04093 | $4.09300 |
| 500 | $0.03784 | $18.92000 |
| 1000 | $0.03498 | $34.98000 |
| 3000 | $0.03234 | $97.02000 |
| 5000 | $0.02764 | $138.20000 |
